VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Zdeněk Cepek

14.10.2011 | Petr Miklas

H A V Í Ř O V - V loňském roce byli uvedeni první bývalí hráči Havířova do síně slávy. V následujícím článku si připomeneme kariéru prvního z nich - Zdeňka Cepka.

Zdeněk Cepek se narodil roku 1951 v Orlové, ale od dvou let bydlí v Havířově, kde začínal s hokejem. Nejprve hrál v hokejovém Baníku Havířov, od sloučení Baníku s Azetem byl celou svou kariéru hráčem Azetu , s výjimkou dvou let vojenské služby strávených v prvoligové Dukle Příbram. Od roku 1971 byl až do konce hráčské kariéry věrný Azetu, kde hrál prvního centra a byl dlouholetým kapitánem. Řada Kubala-Cepek-Kantor ve své době AZ táhla.

Nejblíže vytouženému postupu do kvalifikace o národní hokejovou ligu bylo mužstvo Havířova v sezoně 1979-80, kdy mělo před posledním zápasem shodný počet bodů jako Šumperk. Právě Šumperk byl posledním soupeřem domácího Azetu, jenž potřeboval k postupu vyhrát. Zdeněk Cepek vzpomíná: „ Začali jsme dobře, já jsem dal hned při prvním střídání gól a dokonce jsme pak vedli o 3 branky, ale nakonec jsme 6:5 prohráli. Dostali jsme takové zvláštní góly, dodneška nevím, jestli to byla „jen“ smůla. Diváci nám i přes prohru děkovali, byli výborní.“

Jedním z největších hokejových zážitků Zdeňka Cepka bylo utkání s kanadským mužstvem Cambridge Hornets, vítězem kanadské amatérské ligy, v rámci oslav padesáti let havířovského hokeje: „Byl to pro nás svátek, o kanadském hokeji jsme si v té době mohli nechat jen zdát. Stadion byl plný, atmosféra podobná té z minulého utkání s Orlovou, i když tenkrát to nebylo tak hlučné a bouřlivé, nebyly kotle domácích a hostí jak je tomu teď. Oni měli v týmu i černocha a dost jsme koukali, když si po zápase přišel k nám do kabiny vyměnit hokejku. Vůbec byli zvláštní, třeba jedli pomeranče a zapíjeli to pivem.“

Po ukončení hráčské kariéry trénoval žákovská družstva Havířova, později i starší dorost a těsně před „dobou pantera“ i muže. Ve volných chvílích ještě dalších 5 sezon nastupoval v nižší soutěži za Orlovou. Nejvíce si cení úspěchů v žákovských turnajích, když dokázal vyhrát několik významných turnajů. Pod rukama trenéra Cepka prošla spousta úspěšných hráčů, mimo jiné Luděk Čajka, František Procházka a Jan Peterek.

Zajímavostí je, že synem Zdeňka Cepka je nejlepší český florbalista, Radim Cepek, který hrál až do staršího dorostu hokej za Havířov. Zajímalo nás, jak se panu Cepkovi líbí znovuzrozený AZ: „Moc se mi to líbí, je vidět, že se to dělá dobře, kluci makají, bojují a jde jim to. S bývalými spoluhráči nevynecháme jediné utkání, pokecáme u piva a bavíme se skvělým hokejem. Taky chodí hodně lidí, minule jsme se skoro nevešli na stadion, což je super. Sice v Jičíně prohráli, ale to se může stát, nikdo jim to nevyčítá a kotel pořád stojí za svým týmem.“